انواع

  • by

انتخاب مبلمان مناسب برای دکوراسیون منزل یکی از مهمترین چالش های چیدمان است که تاثیر بسزایی بر سبک دکوراسیون منزل دارد. بعد از آنکه تصمیم گرفتید مبل راحتی مدرن یا کلاسیک را برای خانه بخرید، نوبت به انتخاب پارچه رومبلی می رسد. بسیاری افراد زمانی که برای خرید مبلمان به فروشگاه ها مراجعه می کنند، بدون توجه به نوع پارچه و فقط به دلیل پسندیدن مدل مبل، اقدام به خرید آن می کنند. ولی باید بدانید که شاید پارچه مورد نظر با توجه به کاربرد و نیازهای شما مناسب نباشد. گالری مدرن در این مطلب به انواع پارچه رومبلی را معرفی می کند تا با ویژگی های آن بیشتر آشنا شوید:

جیر و مخمل: یکی از پر طرفدارترین و البته شناخته شده ترین پارچه رومبلی، جیر یا مخمل است. این دو پارچه که تفاوت عمده شان در بلندی پرزهایشان است، بافت نرم و لطیفی دارند و البته می توانند راحتی بیشتری برای مبلمان فراهم کنند. در مورد انتخاب این پارچه ها باید توجه کنید که جنس مرغوبی داشته باشند تا بعد از مدتی نشستن، کهنه نشوند و پرزهایشان نریزد. یکی از مشکلات این پارچه ها این است که اگر از جنس خوب خریداری نشوند، می توانند بعد از مدت کوتاهی شکل و فرم خود را از دست دهند. برای خرید این پارچه ها بهتر است رنگ های خنثی یا تیره تر را انتخاب کنید تا لکه ها را نشان ندهند و چرکی هم نشوند. گاها پرز و مو به راحتی به این پارچه ها می چسبد.

چرم: پارچه چرم برای مبلمان، اغلب در مدل هایی مانند چسترفیلد به کار می روند. این پارچه مزایا و معایب خودش را دارد. اولین نکته مثبت در مورد پارچه چرم این است که به راحتی تمیز می شود و لکه را روی خود نشان نمی دهد. پارچه چرم ظاهر شیک و خاصی دارد که دکوراسیون خانه تان را زیباتر می کند. یکی از معایب چرم این است که خراشیدگی را نشان می دهد و خراش بافت پارچه را آسیب می زند. پس اگر در خانه از حیوان خانگی نگهداری می کنید که عادت به چنگ زدن وسایل دارد، پارچه چرم مناسب شما نخواهد بود.ب

یشتر بخوانید: چطور پارچه مبلی مناسب انتخاب کنیم؟

کتان: یکی دیگر از انواع پارچه رومبلی رایج پارچه های به کار برده شده در ساخت مبل، کتان است. این پارچه که نوعی پارچه نخی ضخیم محسوب می شود، برای هر نوع سبکی از دکوراسیون مناسب است. کتان ویژگی های خودش را دارد و به همین راحتی خراب نمی شود. ولی شاید بعد از مدتی متوجه ایجاد پرز یا دانه های ریز روی بافت پارچه رومبلی شوید که می توان به راحتی با استفاده از یک تیغ خود تراش، آن را از بین برد. پارچه کتان ساده به رنگ خنثی و طوسی را می توانید به سادگی با هر رنگ دیگری به کار ببرید. کوسن های رنگی و متنوع هم روی مبل طوسی جلوه بیشتری دارند.

گلیم و حاجیم: به کار بردن گلیم و جاجیم در دکوراسیون سنتی، مرسوم است و اغلب در مبلمان چوبی، کار شده و منبت کاری به کار می رود. شاید به نظر برسد این نوع از پارچه رواج چندانی ندارد ولی اگر به دکوراسیون های سنتی نگاهی بیاندازید، متوجه جذابیت و کارآمد بودن آنها خواهید شد. باید مراقب باشید که بافت گلیم و جاجیم پاره نشود و صدمه نبیند چون در این صورت برای تعمیر آن کمی به دردسر می افتید.

پورشه، مازراتی و تایتانیک: این نوع از پارچه ها با پارچه های مخمل اشتباه گرفته می شوند. ولی تفاوت هایی در ظاهر آنها وجود داد که با هم متمایز می شوند. روی سطح پارچه مازراتی دانه های ریزی دیده می شود که بافتی منظم را القا می کند. این پارچه کمی خواب دارد و آن هم به دلیل دانه یا پرزهای کوتاهش است. این پارچه در رنگ های متنوع تولید می شود که برای پارچه رومبلی هم بسیار مناسب است. تفاوت پارچه پورشه با مازراتی در این است که حالت سایه روشن بیشتری ایجاد می کند و نرم تر است. در واقع برجستگی و دانه های ریز مخصوص به پارچه مازراتی است. پارچه تایتانیک هم مانند جیر است و نرمی و لطافت زیادی دارد ولی نکته حائز اهمیت در مورد آن براق بودنش است.

پارچه سلطنتی: پارچه های سلطنتی به پارچه هایی اطلاق می شوند که برای مبلمان کلاسیک به کار می روند و طرح و تقش خاصی مانند بته جقه، گل و غیره دارند. این پارچه ها در طرح و رنگهای متنوعی تولید می شوند که می توانند با توجه به رنگ انتخابی شما، مدل ایده آلی را خلق کنند.

ابریشم: همانطور که می دانید پارچه ابریشم ظاهری لطیف و براق دارد. این پارچه علی رغم ویژگی هایی که دارد به عنوان پارچه رومبلی هم به کار برده می شود ولی باید بدانید که اگر از مرغوبیت و کیفیت پارچه مطمئن نیستید، بهتر است به سراغش نروید. پارچه ابریشم می تواند به راحتی نخ کش شود و یا خراش بردارد. اگر هم اصرار دارید که از پارچه ابریشم برای مبل خود استفاده کنید، آن را برای مبلمان پذیرایی به کار ببرید که استفاده کمتری دارد.

پارچه ساده: جدا از جنس پارچه مبل، باید به فکر انتخاب رنگ آن هم باشید. مدل پارچه ساده و تک رنگ برای دکوراسیون خانه های کوچک و سبک مدرن پیشنهاد می شود تا از شلوغی جلوگیری کند. در خانه های کوچک همچنین بهتر است به سراغ رنگهای روشن بروید تا خانه را بزرگتر و دلبازتر نشان دهد.

پارچه طرحدار: می توانید برای انتخاب پارچه به سراغ مدل های طرحدار مانند گل گلی، راه راه، چهارخانه و غیره هم بروید. اگر تمایل دارید این نوع پارچه رومبلی را به کار ببرید، بهتر است روی آن از کوسن های ساده و تک رنگ استفاده کنید و ترجیجا رنگ هایی را انتخاب کنید که در بافت پارچه هم دیده می شود.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *